"Péchy Mihály győri várparancsnok ostromnaplója"
1809. 06. 13-22.
ELőadó:
Dr. LENKEFI FERENC
HM Had történeti Intézet és Múzeum, Bp., (Bécs)
levéltáros-történész
A Győri Városi Levéltár több neves országos intézménnyel összefogva, 12. alkalommal szervezett tudományos konferenciát a MEDIAWAVE keretében. A napóleoni háborúk 1809-ben érték el Magyarországot és ezen elhíresült győri csata 200. évfordulója adja a konferencia témáját, neves haza és külföldi előadók részvételével.
A szervezők a korábbi gyakorlatnak megfelelően nem pusztán csak a konkrét eseményekkel kívántak szembesülni, de bemutatták azt a korszakot, amely végül elvezetett a győri csatához. Kiemelt jelentőséget tulajdoníttak az ide vonatkozó új kutatási eredményeknek, és fontosnak tartták olyan nemzetközi kutatók bemutatkozását is, akik e korszak szakértői és az európai történetírásba ágyazva mutatják be az eseményeket. Kiemelt figyelmet szántak az utolsó nemesi felkelés ismertetésének. A konferencia jó alkalmat teremtett arra, hogy rehabilitálják az elhíresült „győri szégyen”–ként bevonult győri csatát és nemcsak a történeti vonulatot kívánták megjelentetni, de rávilágítottak a korszaknak a magyar irodalomban betöltött szerepére is.
Az első nap, a Győri Városháza Dísztermében, elsősorban nagyközönségnek szánt, közérthető előadásokat tartalmazta. A szaktudományos hadtörténeti előadások – másnap – a Komáromi Erődben voltak.
„Nemesi felkelés vagy insurrectio az 1809-es győri csatáig létező fogalom. A nemesi birtokhoz eleitől fogva hozzátartozott a honvédelmi kötelezettség. Régen, ha a haza veszélyben volt, a véres kard szertehordozására indultak a nemesek a hadba…”
Fővédnök:
Dr. Holló József Ferenc ny. altábornagy, főigazgató
Szervezők:
Győr Megyei Jogú Város Levéltára
Monostori Erőd Komárom
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány
Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Magyar Országos Levéltár
Xántus János Múzeum
Támogatók:
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata
Előadók, előadások:
Vladimir Seges (Pozsony): Az insurrekció és a polgárőrségek a napóleoni háborúk idején
Robert Quvrard (Bécs): Eugène de Beauharnais herceg és az 1809-es hadjárat.
Philippe Royezredes, hadtörténész (Párizs)
Henri Ortholanezredes, hadtörténész (Párizs)
Dr. Tóth Ferenc: Magyar Napóleon szolgálatában
Kozicz János: A kecskeméti nemesi bandérium 1809-es zászlaja
Dr. Pandula Attila: Tarsolyok (az utolsó) nemesi felkelések idején
Dr. Lenkefi Ferenc: Péchy Mihály győri várparancsnok ostromnaplója 1809. 06. 13-22.
Varga Ákos András: Megváltozott hadviselés – Polgárok fegyverben
Bednárcsik Gábor: A kismegyeri major épületének, valamint környezetének elemzése építészeti szempontból
Krisch András: Francia megszállás Magyarország szabad királyi városaiban
Winkler Klára: A Pándzsa patak átjárhatóságának rekonstrukciója a Győri-csata idejére
Dr. Csikány Tamás: Komárom 1809-ben
Dr. Winkler Gusztáv: A győri sánctábor kutatása és felmérése, az erődök rekonstrukciója
Ferdi I. Wőber: A Napóleoni korszak új kutatási eredményei Magyarországon
Tordai Rita: Amikor a császár nem a csatatéren hódít – Napóleon és a nők
Katona Csaba: A konyaktól Naplajosig – császár interpretációi, avagy … sajátos utóélet
Dr. Hahner Péter: Európa 1809-ben
D. Dr. Négyesy László:A kecskeméti nemesség az 1809 évi insurrectióban.
Lukácsi Zoltán: Napóleon a katolikus prédikációkban
Dr. Soós István: József főherceg nádor és a győri csata
Kapiller Imre: „A léleknek erei bennem meglankadtak”… (Egy felkelő főhadnagy viszontagságos élete és halála)
Dr. Beke Margit: Habsburg – Lotharingiai Károly Ambrus esztergomi érsek
Dr. Ódor Imre: A somogyi nemesi felkelő lovasezred és az 1809. évi nemesi felkelés
Márfi Attila: Kultusz, emlékezet, a francia emlékmű Pécsett
Szüleim:
Bana József nyugdíjas középiskolai tanár, Belovicz Edit középiskolai tanárnő, kollégiumi igazgató.
Tanulmányaim:
a győri Révai Miklós gimnáziumban érettségiztem (1975), majd a Szombathelyi Tanárképző Főiskola történelem-népművelés szakán szereztem diplomát (1980), legvégül az ELTE Bölcsészettudományi Karán (1990) a levéltárszakot végeztem el.
Munkahelyeim:
1975. október 1-től a Győr-Sopron Megyei Levéltárban dolgoztam, majd 1993-ban az újjáalakult Győr Megyei Jogú Város Levéltárának igazgatójává választottak.
A Soros Alapítvány támogatásával (az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete irányításával) 1991-ben indított országos kutatásban, az 1956-os forradalom és szabadságharc Győr-Sopron megyei adatainak feltárásával foglalkoztam.
1996-tól szerkesztem a Révai Új Lexikon Győr és - Moson megyei településtörténeti szócikkeit. A Győri Múzsa című kulturális folyóiratnak 1998-től rovatszerkesztője és munkatársa voltam. Kezdeményeztem a lap újraindulását és a kiadását vállaló alapítvány elnökévé választottak.
A Győri Tanulmányok (Győr Város Tudományos Szemléje) felelős szerkesztője vagyok 1995-től. A 16. számtól szerkesztem, és eddig 29 kötet szerkesztői teendőit láttam el, ebből a leghíresebb a 18. dupla kötet (Győr 1956 I-II. Győri Tanulmányok 18. Győr, 1996.). A folyóirat keretében életre hívtam a „Győri Tanulmányok Füzetek sorozatot”, amely eddig 13 kiadványt eredményezett. A levéltári szakmai kiadványok számára megalapítottam a „Városi Levéltári füzetek” sorozatot, melynek eddig 10 kötete jelent meg.
Számos nagyszabású kiállítás fűződik nevemhez, így az 1956-os forradalom tiszteletére megrendezett megyei vándorkiállítás (1993), vagy a II. világháborús győri emlékkiállítás (1995), az 1998-as országos győri Baross kiállítás, vagy a török alóli felszabadítás 400. évfordulója tiszteletére rendezett emlékkiállítás szintén 1998-ban. Az 1956-os forradalom 50. évfordulója tiszteletére nagyszabású kiállítást, egy Győr 1956 honlapot és egy nemzetközi konferenciát szerveztem. Fáradozásomat az önkormányzat 2007-ben emlékéremmel jutalmazta meg. Cikkeim, tanulmányaim 1987-óta rendszeresen jelennek meg, a helyi- és országos lapokban, folyóiratokban.
A Magyar Levéltárosok Egyesülete (MLE) gyulai vándorgyűlésén 1999-ben az egyesület választmányi tagjává választottak meg. Itt főként a szakmai kiadványi ügyek lebonyolításával bíztak meg. Az Önkormányzati Levéltárak Tanácsa (ÖLT) 2002-ben a Hajdúszoboszlói tisztújító értekezletén szintén a választmány tagjává választott. 2007-ben a Richter János Archívum Alapítvány elnökévé választott meg.
Kategória: KONCERTEK & ELŐADÁSOK / MEDIAWAVE Fesztivál / konferenciák / MEDIAWAVE Fesztivál / Együttlét / MEDIAWAVE 2009 / Győri és regionális filmek / BANA József / HARTYÁNDI Jenő / HERMANN Miklós / SZOLINGER István / MEDIAWAVE ALAPÍTVÁNY / GYŐRI LEVÉLTÁR / Dokumentációk / Konferenciák / 2009 - Franciák Magyarországok: 1809
Műfaj: dokumentumfilm
Nemzetiség: Magyarország
Év: 2009
Korosztály: Felnőtt
Rendező: Bana József
22 min. 2009 DVD, színes, szöveges, magyar
Operatőr: Hermann MIklós, Szollinger István
Vágó: Hartyándi Jenő