Laci bácsi a magyar néprajz különutas, nagyformátumú egyénisége volt. Nem ő akart egyéni úton járni, hanem a magyar történelem viharos időszaka kényszerítette bele. Túl jelentős szellemi erő rejlett benne ahhoz, hogy akarva, akaratlanul belekeveredjen, belekeverjék az 56-os forradalom eseményeibe, ahol a Dunántúli ellenkormány mezőgazdasági minisztere lett, amiért kishíján kivégezték. Több év börtön után favágó, bolti eladó és kántor lehetett csak. Majd a lassú rehabilitációs időszakban egyszer csak már taníthatott is Győr mezőgazdasági szakmunkásképzőjében, a „tyúkosok”-nál, nyugdíjazásáig. A győri múzeum, néprajzi gyűjtemény közelébe se mehetett, az intézmény pártbizottságról oda rakott vezetője révén. De a kényszer társbérletből beköltözhetett - három gyermekével - egy másfél szobás, Stadion utcai emeletes házba.
Neki ennyi jutott életében a győri társadalmi megbecsülésből.
Miközben rendkívül aktív életet élt a nem hivatalos győri valóságban, tanítványai és szimpatizánsai révén rengeteg néprajzi előadást tartott, népi furulyát oktatott „maszekként”. Másrészt a budapesti néprajzi múzeum örömmel fogadta öntevékeny gyűjtőmunkáit, tanulmányait. Sőt felkérték egy néprajzi könyvsorozat Szigetköz kötetének megírására, egyetlen olyan szerzőként, akinek hivatalosan semmi köze nem volt a néprajztudományhoz.
Perger Gyula (tanítvány) és Hartyándi Jenő 1995-ben fejezett be róla egy több éves gyűjtést összefoglaló portréfilmet „A megbocsájtó” címmel. Az emlékest e film részletének vetítésével indította a megemlékezést a 20 éve elhunyt nagy néprajzkutató emlékének életben tartása céljából.
készült:
ŐRHEGY UDVARHÁZ
Ravazd, 2023. január 11.
operatőr - vágó - szerkesztő:
HARTYÁNDI JENŐ
MEDIAWAVE produkció 2023
Kategória: "Népfőiskolai gondolat" / Ravazdi esték-sorozat 2022 / XX. századi Győrben történt / RAVAZDI ESTÉK / 2023
Műfaj: dokumentumfilm
Nemzetiség: Magyarország
Év: 2023