A tábor második szakasza Guizhou tartományban, Xinyi város környezetében valósult meg. E belső tartományban is szép számú kisebbség él. A gyönyörű kúphegyeiről híres Xinyi környékén egy sok milliós jövőváros alapjait már lerakták. Az első osztályú, pálmafákkal szegélyezett 6-12 sávos sugárúthálózat már készen van, amely magába foglalja a hagyományosan ősidők óta ott lévő falvakat és Xinyi városát. A régi falvakat nem lerombolják, hanem nagyon erősen óvják környezetileg és a lakosság életmódját illetően is, ami alapvetően rizstermelő, paraszti kultúra. Ellenben mindent területbe eső falvat arra készítenek elő, hogy fogadni tudja a jövő turistáit és a belföldi turizmus jelei már meg is jelentek. A régi házakat nem lebontják, hanem a házak mögött 5-10 szobás „panziók” épülnek, természetesen a helyiek tulajdonában. Az egész tábor 11 napig egy ilyen 1500 fős faluban lakott, ahol már most közel 20 étterem működik, de ezeket hagyományosan a helyiek használják. A falvak körül kiváló minőségű kerülőutak vannak építve, autóval a falvakba nem lehet bemenni. Ellenben a faluk szélén lévő tágas parkolókban, a helyiek tulajdonában lévő bicikli és elektromos moped bérlés lehetséges és nagyon népszerű. Láthatólag nagyon vigyáznak a környezetre. A közvilágítási hálózat napenergiával működik. De a mi falunkban – jól láthatólag - hagyományosan zajlott a mindennapi élet, amit legfeljebb a közép-európaiak mulatozásai zavartak meg, amin a helyiek csak mosolyogtam és nem bosszankodtak. A turizmus e korai állapotában még jól láthatóan nem érezhetők annak „lehúzós” elemei. Mindenki nagyon kedves és megbámulják a fehér embereket, mert errefelé még nem járnak „nagyorrúak” (a fehér ember kínai gúnyneve). A kis, napi piacom minden nap megvettük reggelire a töpörödött öreg nénik, finom, kukoricalevél „szalvétával” adott, 1-2 jüanért (30-60.-Ft) árult, frissen sütött kukorica buciját…
Fontos megjegyezni, hogy a tábor második szakaszára egyesült a két táborrész, tanárostúl, diákostul és az első táborrész táncos megérintéseit itt dolgozták fel a kínai klasszikus és közép-európai kortárs tánckoreográfusok vezényletével. Persze ebbe az időszakokba is volt idő a környék megtekintésére, és stábunk a próbák alatt külön is kereste a helyi valóság feldolgozásának lehetőségeit. Így sikerült eljutnunk úgy 50 kilométerre innen lévő hegyi buyi nemzetiségű faluba. Amelyben az öregek még sok száz évvel ezelőtti, hagyományos életmódod folytatnak. Olyan volt ez, mintha egy élő skanzenben sátálhatnánk…
Azt is fontos megemlítenünk, hogy a tábor próbái a lakhelyül szolgáló falutól 20-30 kilométerre lévő, hipermodern kulturális és konferencia központban voltak (Wanfeng Valley Centrum), amely egyelőre magányosan áll, feketéllik egy levágott hegy csúcsán. Bár a völgyben már épül a művészeti városrész, amelyben minden nagyon ökologikus és organikus és jövőre adják át. Mindenesetre a hiperszuper, pálmafás sugárutakon haladva, volt úgy hogy 10 percig sem találkoztunk emberrel vagy járművel. Érdekes volt látni a jövőváros ilyetén való előkészítését, építését.
A tábor két szakaszának munkáját az utolsó nap egy záróelőadás zárta a Wanfeng Valley Központban, amelyben megjelentek a kínai klasszikus és kisebbségi kultúrák táncelemei ugyanúgy, mint a közép-európai kortárs tánc különböző irányzatai.
The Second China-CEEC Summer Dance Camp
(2. Kína – Közép-Európa Nyári Tánc Tábor)
2016. július 15-augusztus 7.
2. SZAKASZ
Xinyi környéke (Gouzhou tartomány)
2016. július 28-augusztus 7.
Kategória: Győri és regionális filmek / MEDIAWAVE ALAPÍTVÁNY / 2. Kínai Tánctábor / Összefoglaló filmek
Műfaj: dokumentumfilm / zenefilm / táncfilm
Nemzetiség: Kína / Magyarország
Év: 2016
Korosztály: Felnőtt
Rendező: Hartyándi Jenő
102 min. 2016, színes, szöveges, kínai nyelv, angol nyelv, magyar nyelv, magyar felírattal
Operatőr: Bányász Emerencia, Hartyándi Jenő, Paczolay Zsófia
Vágó: Hartyándi Jenő